مقاله بررسي تناسب و سازگاري ساختار سازماني (رسميت، تمرکز و پيچيدگي) با اهداف راهبردي در سازمان صدا و سيما و ارائه الگوي مناسب

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله بررسي تناسب و سازگاري ساختار سازماني (رسميت, تمرکز و پيچيدگي) با اهداف راهبردي در سازمان صدا و سيما و ارائه الگوي مناسب :


سال انتشار : 1387

تعداد صفحات :17

در این مقاله با هدف شناسایی موانع و مشکلات پیشاروی صدا و سیما در راه اجرای استراتژی و اهداف راهبردی, شناخت ساختار وضع موجود, سازمان, شناسایی نقاط قوت و ضعف سازمان صدا و سیما و در نهایت ارائه الگوی مناسب ساختار سازمانی برای سازمان صدا و سیما جهت اجرای استراتژی و اهداف راهبردی انجام گرفته است. با حضور وسایل ارتباطی مختف نظیر ماهواره اینترنت, تغییرات اجتماعی, تهدید جایگاه صدا و سیما, ایفای نقش ترویج, پاسداری, توسعه, تبیین و تشریح جامعیت و برتری دین اسلام و مبانی انقلاب اسلامی و تبیین و تشریح اندیشه‌های امام خمینی(ره) حکومت دینی و اصل ولایت فقیه ضرورت ایجاد ساختار سازمانی متناسب با استراتژی جدیدی برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران احساس می‌شود. موفقیت استراتژی سازمان زمانی افزایش می‌یابد که ساختار با استراتژی سازگار باشد استراتژی با گذشت زمان تغییر می‌کند, از این رو ساختار نیز تغییر خواهد کرد برای همین منظور محقق سعی نموده است تا تناسب ساختار سازمانی صدا و سیما را با اهداف استراتژی با تاکید بر پیچیدگی, رسمیت و تمرکز مورد مداقه و بررسی قرار دهد و به این سوال پاسخ گوید که آیا بین ساختار سازمانی صدا و سیما اهداف راهبردی آن تناسب وجود دارد. بنابراین اینکه بین ساختار سازمانی صدا و سیما و اهداف راهبردی تناسب وجود دارد یا خیر به عنوان فرضیه مقاله مطرح گردیده است. این پژوهش از حیث روش تحقیق پژوهش توصیفی (پیمایشی) است و از حیث هدف کاربردی می‌باشد لذا با توجه به موضوع پژوهش سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می‌تواند از نتایج این پژوهش بهره‌برداری و نتیجه گیری نماید. نتایج حاصل از پژوهش انجام شده نشان داد که تمرکز شدید و رسمیت بالایی در سازمان صدا و سیما وجود که این موضوع می‌تواند بیانگر حساسیت بالای ماموریت این رسانه مهم از دیدگاه مدیران و مسئولین محترم باشد. به نظر می‌رسد مسئولین می‌کوشند که پیچیدگی و درهم تنیدگی را از این رسانه ملی دور نمایند تا عملکرد صدا و سیما از شفافیت لازم و کافی برخوردار گردد.

لینک کمکی