مقاله ارزيابي فني ،اقتصادي و زيست محيطي نيروگاه‌هاي خورشيدي به وسيله نرم‌افزار RETScreen با توجه به قانون هدفمندسازي يارانه‌ها (مطالعه موردي نيروگاه خورشيدي واحد علوم و تحقيقات، دانشگاه آزاد اسلامي)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله ارزيابي فني ,اقتصادي و زيست محيطي نيروگاه‌هاي خورشيدي به وسيله نرم‌افزار RETScreen با توجه به قانون هدفمندسازي يارانه‌ها (مطالعه موردي نيروگاه خورشيدي واحد علوم و تحقيقات, دانشگاه آزاد اسلامي) :


سال انتشار : 1390

تعداد صفحات :13

رشد بی رویه مصرف انرژی در کشور به حدی است که تا قبل از افق 1400 , ایران را از یک کشور صادر کننده انرژی, به کشوری وارد کننده انرژی تبدیل خواهد کرد. برای مقابله با این تهدید, اجرای راهکارهای بهینه سازی تولید, توزیع و مصرف انرژی , اصلاح الگوی مصرف آن و به‌کارگیری انرژی‌های تجدید پذیر ضروری است. بر این اساس, دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از اولین پیشگامان به‌کارگیری انرژی‌های تجدید پذیر در واحدهای دانشگاهی, یک نیروگاه خورشیدی 12 کیلو واتی در واحد علوم و تحقیقات تهران احداث نموده است. در این تحقیق از نرم افزار RETScreen برای محاسبه میزان انرژی خورشیدی دریافتی و ضریب ظرفیت نیروگاه, همچنین برآورد هزینه های اولیه و دوره ای, محاسبه میزان کاهش گازهای گلخانه ای و ارزیابی مالی استفاده شده است. در محاسبات با توجه به قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و تعرفه‌های جدید قیمت برق و مسئله کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از نیروگاه فوتوولتائیک سه سناریو اصلی مطرح و با یکدیگر مقایسه شده است. بر این اساس در حالت اول بدون منظور کردن اثر کاهش گازهای گلخانه‌ای و با فرض متوسط بهای برق 430 ریال بر کیلووات ساعت, زمان دست‌یابی به جریان نقدی مثبت برابر 1/12 سال و در حالت دوم با فرض بهای برق 2100 ریال (مشترک پر مصرف) زمان دست‌یابی به جریان نقدی مثبت به حدود 8 سال رسید. بر اساس محاسبات در حالت ایده‌آل و با در نظر گرفتن اعتبار به ازای کاهش گازهای گلخانه‌ای و بهای برق 2100 ریال و به‌کارگیری پانل های خورشیدی بار اندمان بالا و باتری‌های مناسب (با قابلیت تخلیه بار تا 60 درصد) زمان دست‌یابی به جریان نقدی مثبت به حدود 6 سال کاهش یافت. بر این اساس بهره گیری از فناوریهای نوین در خصوص باتری و پانل ها و اتخاذ سیاست‌های حمایتی از طرف دولت می‌تواند زمان بازگشت سرمایه را در حد مطلوب کاهش دهد.

لینک کمکی