مقاله بررسي نقش عوامل تکتونيک و ليتولوژي در ناپايداري دامنه‌اي، در ارتفاعات شمال درياچه اروميه با استفاده از GIS (مطالعه موردي حوضه‌هاي شمال طرح آبخوانداري تسوج)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله بررسي نقش عوامل تکتونيک و ليتولوژي در ناپايداري دامنه‌اي, در ارتفاعات شمال درياچه اروميه با استفاده از GIS (مطالعه موردي حوضه‌هاي شمال طرح آبخوانداري تسوج) :


سال انتشار : 1394

تعداد صفحات :27

این تحقیق به منظور بررسی نقش عوامل تکتونیک و لیتولوژی که از پارامترهای عمده و تاثیرگذار در ناپایداری دامنه­ای در منطقه مطالعاتی می­باشد مورد بررسی قرار گرفت. در این پژوهش مشخص گردید که درحدود 90 درصد از مساحت پیکره ارتفاعات حوضه شمال آبخوانداری تسوج از سازندهای رسوبی تشکیل شده است. عملکرد شدید نیروهای تکتونیکی به ویژه در سازند­های مقاوم و غیر مقاوم با ایجاد تراکم گسلی بالا (km2 /km)2/2 به همراه حاکمیت سیستم فرسایش پریگلاسیر, به ویژه در ارتفاعات1700متری به بالا باعث شده تا با تخریب فیزیکی سنگ­ها و پسروی پرتگاه­ها, جریان­های واریزه­ای مجزا و ممتد بسیار تیپیک در سطح وسیعی در منطقه شکل بگیرند. برای مطالعه جهت اهداف تحقیق از نرم­افزارهای Arc GISو داده­های سنجش از راه دور استفاده گردیده و نهایتاً نقشه­های تکتونیک و لیتولوژی و حساسیت سازندهای زمین شناسی با نقشه حرکات توده ای موثر در ناپایداری دامنه­ای, ترکیب یا تلفیق داده شد. نتایج به دست آمده نشان می­دهند که ناپایداری دامنه­ای غالب در منطقه عمدتاً از نوع واریزه های دامنه­ای (Debris slide) و واریزه­های دره­ای (Debris flow) هستند و دینامیک آنها نیز عمدتا منشا طبیعی داشته, که در میان عوامل موثر می­توان به نقش تکتونیک و لیتولوژی, نوع زمین ساخت به همراه عامل حساسیت سازندها از جمله مهم­ترین پارامتر­های تاثیر گذار آنها پرداخت. نتایج تحلیل­های کمی نشان داد که اکثر ناپایداری دامنه ای(حرکات توده­ای) دراثر عملکرد گسل­های منطقه و در سازندهای حساس به فرسایش رخ داده است.

لینک کمکی