مقاله تلفيق MCDM و GIS در بررسي توزيع مکاني معادن گچ با تاکيد بر ملاحظات زيست محيطي (مطالعه موردي : محدوده پروژه مديريت منابع آب و خاک حبله رود- استان سمنان)

    —         —    

ارتباط با ما     —     لیست پایان‌نامه‌ها

... دانلود ...

بخشی از متن مقاله تلفيق MCDM و GIS در بررسي توزيع مکاني معادن گچ با تاکيد بر ملاحظات زيست محيطي (مطالعه موردي : محدوده پروژه مديريت منابع آب و خاک حبله رود- استان سمنان) :


سال انتشار : 1395

تعداد صفحات :27

امروزه علیرغم اوج پیشرفت دانش و تکنولوژی بشری, متأسفانه محیط زیست در وضعیت بسیار بحرانی وپیچیده‌ای در سطوح ملی, منطقه­ای و بین­المللی به­سر می­برد. تقلیل آلودگی و کاهش اثرات تخریبی آن در حدی معقول در روند توسعه‌ای پایدار, همراه با استفاده از تکنولوژی­های متعادل همواره برای حفظ و تضمین سلامت, رشد و تعالی حال و آینده موجودات کره زمین, مدنظر بوده است.در این تحقیق با تلفیق MCDM و GIS و هم­چنین بررسی شاخص­های اکولوژیکی, اقتصادی و اجتماعی, محدوده مورد مطالعه را بر اساس حساسیت سرزمین نسبت به فعالیت­های معدنی, پهنه­بندی گردید. هم­چنین ملاحظات زیست­محیطی 8 معیار تاثیر پذیر از فعالیت­های معدنی شامل, سکونتگاه های شهری, سکونت­گاه­های روستایی, آب­های سطحی, آب­های زیر­زمینی, زیستگاه حیات وحش, کشاورزی, توریسم و پوشش گیاهی مورد تحلیل قرار گرفت. در ادامه بر­اساس نقشه زون بندی شده میزان تداخل محدوده معادن فعال و زون‌های تولید شده مشخص گردید. نتایج نشان داد که 15 درصد عرصه­های معدنی با محدوده فعالیت ممنوع, 6 درصد در زون حساسیت شدید, 11 درصد در زون حساسیت زیاد, 58 درصد در زون حساسیت متوسط و 10 درصد در زون حساسیت کم واقع گردیده است. که این امر حاکی از این واقعیت است که 26 محدوده از مجموع 52 محدوده فعالیت­های معدنی در پهنه فعالیت ممنوع قرار داشته که باید بهره­برداری این معادن متوقف شود. بر اساس بررسی صورت گرفته از آن­جا که در مابقی محدوده­های بیش­ترین سطح اشغال زون­های داخل محدوده­های معدنی مربوط به زون حساسیت متوسط است الویت برنامه­ریزی بایستی مربوط به مدیریت این زون باشد. هم­چنین در بررسی صورت گرفته مشخص شد که دو عامل عرصه­های کشاروزی و آب­های سطحی از معیارهای زیست محیطی, بیش­ترین تداخل را با محدوده­های معدنی داشته و باعث ممنوعیت فعالیت معدنی می‌باشند.

لینک کمکی